در یک همایش مطرح شد؛

اقلیت‌های مذهبی در اندیشه سیاسی اسلام و آرای فقها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند

اقلیت‌های مذهبی در اندیشه سیاسی اسلام و آرای فقها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند
نماینده مردم تهران گفت: در طول دفاع مقدس شاهد جانفشانی هموطنان ارامنه در کنار دیگر مردم در دفاع از خاک و مام وطن بودیم. تعامل اقلیتهای مذهبی نشانگر رابطه بسیار محکم اقلیتهای مذهبی با حاکمیت است.

به گزارش نجواخبر به نقل از روابط عمومی فراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی، زهره الهیان (رئیس فراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی) در همایشی به منظور پاسداشت مشاهیرارامنه ایرانی درانجمن اجتماعی ارامنه برگذارگردید؛ افزود: هدف متعالی اسلام پاسداشت کرامت انسانی تمامی ابنای بشر، اعم از مسلمان و غیرمسلمان و برپایی عدالت بوده است. اقلیت­ها در اندیشه سیاسی اسلام و آراء فقها و مجتهدان اسلامی، از احترام و جایگاه ویژه­ ای برخوردارند و مقوله اقلیت­های مذهبی، یکی از جدی­ ترین مسائل دین اسلام از آغاز پیدایش آن بوده‌ است.

وی افزود: در نظام حقوقی جمهوری اسلامی، اقلیت دینی به پیروان ادیان الهی یهودیت، مسیحیت و زرتشتی­ اطلاق می­شود. همزیستیِ مسالمت­ آمیز میان اقلیت­ها و اکثریت مسلمان در جامعه اسلامی یک اصل است، که علاوه بر تأمین حداقل حقوق بنیادینی که برای زیست انسانی همگان لازم است، شرایط زندگی متدیّنانه برای پیروان ادیان مختلف فراهم می‌گردد. موجودیت و هویت اقلیت­های مذهبی وابستگی کامل به حمایت از مذهب آنها و مظاهر آن دارد. مطابق قواعد حقوق بین­ الملل، دولت­ها در مقام عمل به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری باید حقوق مذهبی اقلیت­ها را مورد حمایت و احترام قرار دهند. اما فقه اسلامی پیش از ایشان بدون نیاز به هر گونه پیمان و تعهد بین‌المللی، حکومت و جامعه اسلامی را ملزم به رعایت حقوق اقلیت­ها و حمایت‌های مؤثر از آنها کرده است.

رئیس کمیته حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران عنوان نمود دولت اسلامی و مسلمانان بر پایه باورهای دینی و به عنوان وظیفه شرعی، خود را مکلّف به ایفای حقوق اقلیتها می‌دانند و این مؤثرترین ضمانت اجرا برای رعایت حقوق اقلیت‌هاست. این در حالی است که حقوق بین‌الملل، به ویژه قواعد حقوق بشریِ آن با چالش جدّیِ وضمانت اجرا مواجه است، علاوه بر این که از آسیب‌هایی مانند رویکردهای سیاسی، ابزاری و برخوردهای دوگانه نیز رنج می‌برد.

نماینده مردم تهران، اسلامشهر، شمیرانات و شهرری که به دعوت دکتراراشاوردیان نماینده ارامنه در مجلس شورای اسلامی به این همایش دعوت شده بود افزود: در طول دفاع مقدس شاهد جانفشانی هموطنان ارامنه در کنار دیگر مردم در دفاع از خاک و مام وطن بودیم. تعامل اقلیتهای مذهبی نشانگر رابطه بسیار محکم اقلیتهای مذهبی با حاکمیت است.

این همایش که با حضورکارآفرینان و فرهیختگان جامعه ارامنه و مسلمانان چون آرسن آواکیان سفیر ارمنستان، ساتوشی ماتسوشیتا دبیر سفارت ژاپن، آرمن موتافیان کنسول افتخاری استونی، زهره الهیان نماینده تهران ورئیس کمیته حقوق بشر، فاطمه مقصودی نماینده بروجرد، معصومه پاشایی نماینده جلفا و مرند، روبرت بگلریان نماینده مسیحیان ارامنه جنوب کشور، آرا شاهوردیان نماینده مسیحیان ارمنی شمال کشور در مجلس شورای اسلامی، الهام اکبری عضو شورای فرهنگ عمومی کشور و جمعی از ارامنه مقیم تهران در انجمن اجتماعی ارامنه برگزار شد.

لازم بذکراست عبدالوهاب بیگ پوری دبیرفراکسیون سازمانهای مردم نهاد مجلس شورای اسلامی ارتباط با تشکلها و سمنهای اقلیت وحمایت از مشارکت آنان در پیشبرد اهداف نظام را راهبردی مهم در فراکسیون دانست ودراین زمینه اعلام آمادگی کرد.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1045

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.