نرخ ۱۸ هزار تومانی گندم ایرانی در بازار عراق؛ انگیزه واسطه‌ها برای قاچاق

نرخ ۱۸ هزار تومانی گندم ایرانی در بازار عراق؛ انگیزه واسطه‌ها برای قاچاق
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر گندم ایران در کشور عراق با قیمت هر کیلوگرم ۱۸ هزار تومان خرید و فروش می‌شود، گفت: تاخیر دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار شرایط را به نفع واسطه‌ها رقم می‌‌زند.

به گزارش نجواخبر،جلال محمودزاده عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص شرایط پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار، گفت: دولت تا تاریخ 8 تیرماه 1401 بدهی خود به کشاورزان گندم‌کار را به صفر رسانده، اما متأسفانه از این تاریخ تا اکنون بدهی های خود را پرداخت نکرده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار باعث شده تا واسطه‌ها به صورت نقدی و با قیمت پایین‌تر گندم را از کشاورزان خریداری کنند، ادامه داد: بخشی از گندم‌های خریداری شده از کشاورزان توسط واسطه‌ها در انبار نگهداری شده و بخش زیاد دیگری از آن را به صورت قاچاق از کشور خارج می‌‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه در حال حاضر گندم ایران در کشور عراق با قیمت هر کیلوگرم 18 هزار تومان خرید و فروش می‌شود، عنوان کرد: تأخیر دولت در پرداخت مطالبات کشاورزان گندم‌کار شرایط را به نفع واسطه‌ها رقم می‌‌زند.

وی با بیان اینکه دولت مجبور می‌شود کمبود گندم مورد نیاز کشور که حدود 7 میلیون تن خواهد بود را با قیمت بالاتری از کشورهای دیگر وارد کند، تصریح کرد: در صورت تداوم شرایط فعلی در زمینه خرید تضمینی گندم پیش بینی می‌شود که دولت بتواند تنها حدود 6 میلیون تن از نیاز 13 میلیون تنی کشور را در قالب خرید تضمینی تأمین کند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی بازار جهانی امکان تأمین گندم مورد نیاز کشور راحت نیست، گفت: دولت باید بتواند با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان گندم‌کار نیاز به واردات این محصول استراتژیک را به حداقل برساند

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1097

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب