گزارش جدید بانک مرکزی: کاهش ۳ هزار میلیاردی پایه پولی در یک ماه

گزارش جدید بانک مرکزی: کاهش ۳ هزار میلیاردی پایه پولی در یک ماه
تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان میدهد که ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی در خردادماه امسال نسبت به اسفند ۱۴۰۰ بازهم کاهشی بوده است.

به گزارش نجواخبر، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی خرداد ماه سال جاری از ادامه سیر نزولی ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی در سومین ماه امسال نسبت به اسفند 1400 خبر داد.

در این گزارش آمده است که نقدینگی در خردادماه امسال به 5 هزار و 104 هزار و 900 میلیارد تومان رسیده است؛ رشد یک ساله نقدینگی در خردادماه 37.8 درصد اعلام شده است. البته نقدینگی خرداد 1401 نسبت به اسفند 1400 معادل 5.6 درصد رشد داشته است.

گفتنی است از جمله نکات مهم در گزارش جدید بانک مرکزی، رشد منفی ضریب فزاینده نقدینگی خرداد نسبت به اسفند 1400 است؛ ضریب فزاینده نقدینگی خرداد نسبت به اسفند منفی 4 درصد اعلام شده است. البته رشد یکساله ضریب فزاینده نقدینگی نیز 7.8 درصد بوده است.

پایه پولی در خردادماه امسال به 6403.7 هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به خرداد سال قبل 27.8 درصد رشد داشته است؛ البته رشد پایه پولی خرداد امسال نسبت به اسفند 1401 نیز 6 درصد اعلام شده است.

بنابراین رشد پایه پولی در سه ماهه نخست امسال به عدد 6 درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه نیم درصد کم شده است.

گفتنی است، رشد پایه پولی در خردادماه نسبت به اردیبهشت ماه منفی 3 هزار میلیارد تومان بوده است. پایه پولی اردیبهشت ماه طبق اعلام بانک مرکزی 643 هزار میلیارد تومان بود که در خردادماه به 640 هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1111

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.