انتظار می‌رود دولت در زمان دامپینگ، بازار ورق گالوانیزه را مدیریت کند

انتظار می‌رود دولت در زمان دامپینگ، بازار ورق گالوانیزه را مدیریت کند
ورق گالوانیزه یکی از مهم ترین ورق های فولادی محسوب می شود و عمده مصارف آن در ادوات و تجهیزات کشاورزی، بخش هایی از خودرو، مصارف ساختمانی، مصارف و تجهیزات خانگی، وسایل برقی و.. است.

مرتضی بلوکی، کارشناس رسانه: این کالای مهم فولادی در ایران و سایر کشورها در تالار بورسی مورد معامله قرار می‌گیرد. اما در این بین نکته قابل تأمل تفاوت قیمت بهای تمام شده این محصول با قیمت آن در بورس ایران است. بورس کالا به عنوان بستری شفاف برای کشف قیمت کالاها در زنجیره تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما باید توجه داشت که قیمت کشف شده تا چه میزان می‌تواند بهای تمام شده تولیدکنندگان را پوشش دهد. در حال حاضر کشورهای روسیه و چین با دامپینگ ورق های گالوانیزه قیمت های خود را کاهش داده و این امر باعث شده این کشورها بازار را در دست گرفته و تولیدکنندگان سایر کشورها ضربه بخوردند و تولیدکنندگان ایران نیز با سختی به تولید ادامه دهند. قطعا این دو کشور ابر قدرت با توجه به مازاد تولید و تولید دو برابری محصولات فولادی در مقایسه با مصرف نیاز داخلی خودشان، برای تصاحب بازارهای جهان سیستم دامپینگ را برگزیدند؛ ‌اما باید توجه داشت برای کشوری مانند ایران که کیفیت محصولات و میزان مصرف آن با سایر کشورهای رقیب متفاوت است؛ نباید تنها قیمت بورس جهانی برای فروش این محصول مد نظر قرار دهد. موضوع تحریم و مشکلات ناشی از آن تأثیری مستقیم و غیرمستقیم در این صنعت دارد؛ ‌اما دولت می‌تواند همانند برخی صنایع با تعرفه گذاری باعث شود تا این صنعت در دامپینگ چین و روسیه و مشکلات تحریم، کمترین آسیب را ببیند. در این بین بورس کالا بدون توجه به دلیل قیمت گذاری ورق های گالوانیزه در دنیا،‌ نرخ خرید و فروش این محصول را اعلام می‌کند. اما باید توجه داشت که ورق های گالوانیزه چین و روسیه از لحاظ کیفیت،‌ قابل مقایسه با محصولات ایران نیست.

از سویی، ایران این ورق‌ها را با جرم پوشش دار متناسب با نیاز مشتریان تولید می‌کند. این در حالی است که قیمت جهانی ورق های گالوانیزه با توجه به حداقل پوشش قیمت گذاری می‌شود. استفاده از جرم پوشش استاندارد با سفارش مشتری باعث می‌شود بهای تمام شده محصول ایرانی نسبت به محصولات مشابه خارجی با جرم پوشش ضعیف تر، حدود 2 تا 3 هزار تومان افزایش پیدا کند.

از سوی دیگر عرضه محصولات در ایران بر اساس پایه ضخامت 0.6 است در صورتی که عرضه محصولات در بولتن های خارجی بر اساس پایه ضخامت 1 میلیمتر کشف قیمت می‌شود که این امر یک هزار تومان ( 33 دلار بر تن) اختلاف قیمت ایجاد می‌کند. این تفاوت قیمت در تناژ بالا تأثیر بسیاری در فروش محصولات و میزان نقدینگی یک شرکت خواهد داشت. در مجموع انتظار میرود بورس در روند قیمت گذاری تجدید نظر کند تا قیمت واقعی کشف شود. زیرا ادامه یافتن این وضعیت باعث ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی خواهد شد. در شرایطی که کشور با تحریم و مشکلات اقتصادی همراه است، تعطیلی و ورشکستی تولیدکنندگان تبعاتی همچون بیکاری،‌ مشکلات اجتماعی و... را در پی خواهد داشت. قطعا در سالی که مزین به شعار «تولید؛ دانش‌‌‌بنیان، اشتغال‌‌‌آفرین» جایز نیست که شرایط برای تولیدکنندگان سخت و آمار بیکاری افزایش پیدا کند.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/11412

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب