چین سفیر آمریکا را احضار کرد/ اظهارات نانسی پلوسی

چین سفیر آمریکا را احضار کرد/ اظهارات نانسی پلوسی
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شد دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا متعهد به حفظ امنیت تایوان و حق دفاع این جزیره از خود هستند.

به گزارش نجواخبر، «نانسی پلوسی » رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دقایقی قبل در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس حکومت تایوان اعلام کرد پیام ما این است که « آمریکا کنار تایوان می‌ایستد.»

وی در ادامه سخنانش مدعی شد که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا به تعهدات خود در قبال حفظ امنیت تایوان و حق دفاع از خود پایبندند.

نانسی پلوسی همچنین گفت: ما می‌خواهیم شرایط در تایوان مانند شرایط کنونی آن باقی بماند و نمی‌خواهیم تغییری با توسل به زور در آن ایجاد شود.

وی مدعی شد که هدف آمریکا، تحقق آزادی و امنیت برای تایوان است و واشنگتن از این هدف عقب نخواهد نشست.

به رغم هشدار های مکرر چین در باره عواقب و تبعات سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، نانسی پلوسی دیشب و درساعات پایانی شب به وقت محلی وارد این جزیره شد.

«ژی فنگ» معاون وزارت امور خارجه چین سه‌شنبه شب به وقت تهران، «نیکلاس برنز» سفیر آمریکا در چین را احضار کرد تا مراتب اعتراض شدید چین نسبت به سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان را اعلام کند.

روز گذشته یک مقام نیروی دریایی ایالات متحده از استقرار ۴ کشتی جنگی آمریکایی از جمله یک ناوهواپیمابر در آب‌های شرقی تایوان خبر داد.

در راستای سفر دیروز نانسی پلوسی به تایوان علاوه بر پرواز جنگنده های چینی بر فراز آبراه حساس تنگه تایوان، چند فروند کشتی جنگی چین نیز در آبهای منطقه مستقر شدند. منبع مزبور این تحرکات را بسیار تحریک آمیز خواند.

تایوان در سازمان ملل عضویت ندارد و به عنوان یک کشور رسمیت ندارد.

تایوان روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این جزیره نسبت به فعالیت های نظامی در نزدیکی تایوان آگاهی کامل دارد و نیروهای خود را در واکنش به تهدیدهای احتمالی به منطقه اعزام می‌کند.

سفر پلوسی به تایوان، شرایط منطقه را ملتهب ساخته و چین هشدار داده است آمریکا مسئول هرگونه تبعات ناشی از این سفرخواهد بود.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/11468

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.