«نجواخبر» در گفتگو با کمیل طیبی بررسی می‌کند؛

چرا مشکل معترضان یارانه حل نشد/ گلایه مردم: چطور دهک‌بندی می‌کنید؟

چرا مشکل معترضان یارانه حل نشد/ گلایه مردم: چطور دهک‌بندی می‌کنید؟
مشکل معترضان و جاماندگان یارانه جدید در حالی در تیرماه نیز حل نشد که با گذشت نزدیک به دو هفته از واریز یارانه این ماه هنوز مشکلات جدی وجود دارد. این درحالی است که این روزها، جاماندگان و معترضان یارانه گوش به زنگ اخبار جدید هستند.

«من کارمندم خانمم هم خانه دار و یک فرزند. من را اعلام کردند دهک دهم، آخه چرا شفاف دلیل دهک دهم بودن ما را اعلام نمیکنند؟ آخه چطوری حساب کردن؟ چرا مسئولان جوابگو نیستند. چرا سازمان هدفمندی جواب منو نمیده؟»

این پیام یکی از مخاطبان «نجواخبر» است که از واریز نشدن یارانه جدید معترض است. در اعتراضات مردم به صورت مشخص، مشکلات اصلی به نحوه دهک‌بندی وزارت رفاه، روند رسیدگی به اعتراض جاماندگان و معترضان، واریز نشدن معوقات یارانه جدید و پالایش دوره‌ای فهرست یارانه بگیران وزارت رفاه مربوط می‌شود. این در حالی است که مردم انتظار داشتند حداقل در دریافت یارانه جدید عدالت و برابری برقرار باشد نه اینکه افرادی که جزو دهک دهم هستند این یارانه را دریافت کنند اما افراد متوسط از دریافت آن محروم شوند.

چرا یارانه‌ها به درستی توزیع نمی‌شود؟

یک اقتصاددان با بیان اینکه مشکل اصلی سازمان هدفمندی یارانه‌ها، نداشتن یک پایگاه داده متقن و قابل اطمینان از سطح رفاه مردم است، به نجواخبر گفت: گلایه بسیاری از مردم از واریز نشدن یارانه‌های جدید کاملا به حق و منطقی است.

سید کمیل طیبی با بیان اینکه اهمیت پایگاه داده‌ها برای هر جامعه و کشوری و حتی هر صنعتی، بر هیچ کس پوشیده نیست، ادامه داد: داده‌ها براساس پایگاه داده‌ها و کارآمدی پایگاه قابل حصول است. براساس شاخص‌های مختلف اعم از شاخص‌های اقتصادی و غیر اقتصادی مثل شاخص‌های اجتماعی و فرهنگی، داده کاوی شکل می‌گیرد؛ فقط مبتنی بر داده کاوی است که می‌توان تخصیص‌های یارانه‌ای درست با توجه به واقعیت‌هایی که براساس آنالیز و تحلیل از شاخص‌های مربوط به داده‌ها به دست می‌آید انجام داد.

اشتباه در دهک‌بندی مردم

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: پایگاه داده‌ها در حال حاضر علاوه بر نقصانی که دارد، بستر لازم را ندارد زیرا بستر مناسب لازم است تا ساختار کارآمد براساس سرمایه‌گذاری و پیاده‌سازی تجهیزات شکل بگیرد؛ این پایگاه داده‌ها باید در وسعت یک کشور خدمات‌رسانی کند و لاجرم ایجاد بسترهای مورد نیازِ این کار زمانبر است. علاوه بر آن، پایگاه داده‌ها باید مجهز به فناوری‌های نوین باشد و ماشین داده‌ها بتواند به خوبی و در کمترین زمان کار خودش را انجام بدهد و هم آنکه نیروی انسانی بتواند با اتکا به آن تحلیل و سیاست‌گذاری کند.

طیبی ادامه داد: پس کمبود تجهیزات، نقصان در شکل تجهیزات و همین طور نبود امکانات مربوط به نیروی انسانی ماهر و لازم که بتواند به موقع داده کاوی را انجام دهد، باعث شده سیستم یارانه‌ها دچار مشکل شود. از طرفی کندی تخصیص منابع ریالی مورد نیاز یارانه‌ها و عدم تحقق درآمدهای دولت موجب انحراف در منابع دولتی شده است.

وی افزود: با وجود چنین شرایطی، اصلاً عجیب نیست که شاهد نابرابری در تخصیص یارانه‌ها باشیم. مسئولان باید پاسخ بدهند که چگونه افراد ثروتمند یارانه می‌گیرند اما بسیاری از خانواده های طبقه متوسط محروم مانده‌اند.

خبرنگار: میناسادات حسینی

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1204

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب