هشدار بارش باران به شالیکاران و دامداران/ بازهم سیل در راه است؟

هشدار بارش باران به شالیکاران و دامداران/ بازهم سیل در راه است؟
کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط بارش شالیکاران و دامداران هشدارهای هواشناسی را جدی بگیرند.

به گزارش نجواخبر، غلامی گفت: با توجه به پیش بینی بارش شدید باران، کشاورزان نسبت به بازکردن خروجی کرت های شالیزاری در مرحله رسیدن جهت جلوگیری از ماندابی شدن مزارع و تسریع در برداشت شالیزارهای رسیده قبل از شروع بارندگی اقدام کنند.

به گفته او، با توجه به وقوع بارندگی کشاورزان از آبیاری مزارع سویا و پنبه اجتناب کنند و همواره زه کشی و پاکسازی باغات و مزارع را در دستور کار خود قرار دهند.

غلامی می‌گوید: کشاورزان نسبت به تسریع انتقال محصولات برداشت شده به مکان مسقف اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی گفت: دامداران از مصرف آب باران در دامداری اجتناب و از ورود آب گل آلود به استخرها جلوگیری کنند.

براساس مرکز‌پایش هواشناسی کشاورزی، مجموع بارش کشور از ابتدای سال زراعی تاکنون ۱۶۴.۳ میلی متر، در مدت مشابه سال قبل ۱۴۰.۲ میلی متر و در دوره بلندمدت ۲۲۹.۴ میلی متر است که این امر افزایش ۱۷.۲ درصدی نسبت به سال قبل و کاهش ۲۸.۴ درصدی دوره نرمال را نشان می‌دهد.

براساس نقشه های هواشناسی طی ۲ روز آینده در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، برخی نقاط هرمزگان و جنوب شرق فارس در برخی ساعات بویژه بعدازظهر و اوایل شب رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و در نقاط مستعد بارش تگرگ و گرد و خاک پیش بینی می‌شود‌.

روز سه شنبه گستره بارش‌ها افزایش یافته و این وضعیت در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، جنوب فارس، تنگه هرمز، دریای عمان، جنوب خراسان جنوبی، غربی و جنوب یزد پیش بینی می‌شود.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1230

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب