زمان قطعی واردات خودرو

زمان قطعی واردات خودرو
پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا روز چهارشنبه هفته آینده، تکلیف آیین نامه واردات خودرو مشخص خواهد شد.

به گزارش نجواخبر، ​آیین نامه واردات خودرو در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و اکنون در صف مطرح شدن در هیئت دولت است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا روز چهارشنبه هفته آینده، تکلیف این آیین نامه مشخص خواهد شد.

پیشتر منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت درباره آیین نامه واردات خودرو به «ایران» گفت که واردات خودرو منوط به مصوبه هیئت دولت است؛ زمانی‌که این امر نهایی شود به طور قطع واردات خودرو عملیاتی خواهد شد اما پیش‌بینی ما این است تا شهریورماه واردات خودروهای اقتصادی و مناسب انجام شود. وزارت صمت در این مرحله از واردات به‌دنبال خودروهای لوکس نیست و لذا خودروهایی اجازه ورود خواهند یافت که گروه بسیاری توان خرید آن را دارند.

در این میان علی جدی، نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس صحبت‌های جدیدی در حوزه خودرو داشت. او گفت: طرح ساماندهی خودرو مصوب مجلس شورای اسلامی است که چندی پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب و از سوی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد، لذا وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اجرای این طرح باید آیین نامه واردات خودرو را تدوین می‌کرد.

او ادامه داد: آیین نامه واردات خودرو توسط وزارت صمت تدوین و به دولت ارسال شده که طبق آخرین خبرها، آیین نامه یاد شده در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده و آماده برای مطرح شدن در هیئت دولت است، بعد از آنکه هیئت دولت این مهم را تصویب کند آیین‌نامه به هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین در مجلس شورای اسلامی می‌آید و اگر تداخل یا مشکلی نداشت برای اجرا، ابلاغ خواهد شد.

گفتنی است در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو به‌صورت مشخص به واردات خودرو اشاره و تأکید شده واردات خودرو برابر آیین‌نامه‌ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت با رعایت چهار شرط؛ یک، تعیین مشخصات فنی خودرو با اولویت واردات خودروهای برقی، ترکیبی، کم مصرف، ایمن و مورد استفاده عامه؛ دو، تأمین خدمات پس از فروش و انتقال فناوری؛ سه، تعیین صلاحیت‌های فنی و حرفه‌ای واردکنندگان و برخورداری از نمایندگی رسمی خودروساز خارجی؛ چهار، تعیین سقف واردات خودرو با ملاحظه تنظیم بازار، حمایت از تولید با کیفیت داخلی و رعایت منابع ارزی کشور با اولویت مصرف ارز برای کالاهای اساسی و ضروری، پیشنهاد می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، مجاز است.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1315

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب