پیشنهاد تازه برای احیای توافق هسته‌ای/ اتحادیه اروپا چه می‌گوید؟

پیشنهاد تازه برای احیای توافق هسته‌ای/ اتحادیه اروپا چه می‌گوید؟
المانیتور نوشت: پیشنهاد تازه‌ای برای احیای توافق هسته‌ای ایران که اتحادیه اروپا می‌گوید بهترین پیشنهاد ممکن برای هر دو طرف است، توسط تصمیم گیرندگان در واشنگتن و تهران در حال بررسی است.

به گزارش نجواخبر، در ادامه این مطلب آمده است: بیش از یک سال تلاش برای احیای برجام، منتهی به به پیش نویسی شده است که اخیرا توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارائه شده است.

اتحادیه اروپا به عنوان یک واسطه در مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران عمل کرده است. بورل در مقاله‌ای در فایننشال تایمز، این پیشنهاد را که شامل امتیازاتی که به سختی در دور‌های قبلی مذاکرات به دست آمده است را به عنوان "بهترین توافق ممکن که من به عنوان تسهیل کننده مذاکرات، امکان پذیر می‌بینم" توصیف کرد. او گفت که پنجره برای مصالحه‌های های مهم جدید بسته شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت که واشنگتن در حال بررسی پیش نویس توافق است و پاسخ‌های خود را مستقیماً با اتحادیه اروپا در میان خواهد گذاشت.

پرایس گفت: «ما به طور خصوصی با متحدان اروپایی خود تعامل خواهیم داشت، اما باز هم، ما حاضر به پذیرش توافقی بوده‌ایم که مدتی است روی میز بوده و ایران قبول نکرده است.»

یک منبع اتحادیه اروپا که حاضر به افشای نامش نبود، گفت: هیچ ضرب الاجلی برای پاسخ‌گویی دو طرف به پیشنهاد بورل وجود ندارد، اما "اکنون زمان برای مذاکره تمام شده است. "

این منبع گفت: «آنچه طرف‌ها می‌توانند روی آن توافق کنند در متن است.» وی افزود: «خواهیم دید. به نظر می‌رسد شرایط در تهران برای دستیابی به توافق داخلی دشوارتر است.»

عمده‌ترین اختلافات برای توافق شامل بحث خروج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست سیاه تروریسم آمریکا بوده است. دولت بایدن این درخواست را رد کرد و رویترز گزارش می‌دهد که مذاکره‌کنندگان ایران از آن زمان خواستار لغو تحریم‌های مربوط به سپاه پاسداران شده‌اند.

ایرانی‌ها همچنین خواهان تضمین‌هایی هستند که دولت بعدی آمریکا از توافق خارج نشود. دولت بایدن گفته است که تضمین حقوقی بقای توافق در سال‌های بعد از ۲۰۲۴ ممکن نیست.

ایران همچنین ممکن است نظاره گر نتیجه انتخابات کنگره در ماه نوامبر باشد تا روند‌های سیاسی در ایالات متحده را درک کند.

علی واعظ که به‌عنوان مدیر پروژه ایران گروه بحران بین‌المللی مذاکرات را از نزدیک دنبال می‌کند، گفت که پیشنهاد اتحادیه اروپا انتظارات ایران را براورده نمی‌کند و بعید است شکاف‌های باقی‌مانده بین دو طرف را پر کند.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/1339

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب