واکنش مشاور رهبر انقلاب به سفر جو بایدن به عربستان؛

جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد ناتو در کنار مرزهایش فعال شود

جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد ناتو در کنار مرزهایش فعال شود
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تاکید کرد: آمریکا در سیاست‌های خود در منطقه غرب آسیا شکست خورده است وهدف بایدن از انجام سفر به عربستان تلاش در جهت جبران عقب ماندگی‌های آن کشور است.

به گزارش نجواخبر، علی اکبر ولایتی درباره سفر جو بایدن به عربستان و شرکت در نشست ریاض گفت: آمریکا در سیاست های خود در منطقه غرب آسیا شکست خورده و هدف بایدن از انجام این سفر تلاش در جهت جبران عقب‌ماندگی‌های آن کشور در سیاست های شکست خورده اش در جهان اسلامی می‌باشد. بعید می‌دانم که وی بتواند در رابطه با اهداف مورد نظرش دستاورد جدی داشته باشد.

ولایتی در ادامه درباره ایده ناتو خاورمیانه با محوریت امارات و اردن گفت: این موضوع ایده نامناسبی است، هر کشوری اعم از امارات و غیر امارات اگر بخواهند در این زمینه کاری کنند خدمتی به منطقه نکرده‌اند بلکه ضربه جدی به منطقه زده‌اند. او افزود: برخی از کشورهای اطراف ایران فکر می‌کنند، ناتو امنیت می‌آورد در حالی که این طور نیست. ناتو دنبال تقویت و توسعه خودش است. ناتو یک تهدید به شمار می‌رود. ببینید کار اوکراین به کجا رسید آن هم به خاطر سیاست های غلط اروپایی‌ها و در تبعیت اجباری از آمریکا. جمهوری اسلامی ایران اجازه نمی‌دهد ناتو در کنار مرزهایش فعال شود.

مشاور مقام معظم رهبری همچنین درباره گفت‌وگوها میان ایران و عربستان در بغداد ادامه داد: دولت عراق با حسن نیت این کار را انجام می‌دهد و امیدواریم مسئله به سمتی پیش برود که نتایج خوبی داشته باشد. عربستان همسایه ما است و از آن مهم‌ تر اینکه سرزمین وحی است و نباید هیچ کشور اسلامی در رابطه با دسترسی به خانه کعبه محدودیت داشته باشد.

ولایتی درباره آینده حضور طالبان در افغانستان نیز تاکید کرد: ایران دخالتی در امور داخلی افغانستان و هیچ کشور دیگری نمی‌کند و به عنوان همسایه دلسوز عمل می‌کند، در طول سال های گذشته همواره کمک‌های بشردوستانه زیادی به مردم افغانستان کرده و پذیرای مهاجران زیادی از این کشور بوده‌ایم.

او همچنین سفر هیئتی از وزارت خارجه بلژیک به ریاست فرستاده بلژیک در سوریه و سفیر این کشور در لبنان به مناطق تحت کنترل شبه نظامیان «سوریه دموکراتیک» اینطور ارزیابی کرد: هیچ وقت اروپا به اندازه امروز در ضعف نبوده است. همین کشور بلژیک، چند قومیتی است و بیان اینگونه اظهارنظرها از طرف آمریکایی‌ها است و بلژیکی‌ها برای خوش خدمتی چنین اظهاراتی را مطرح کرده‌اند.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/892

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب