پشت پرده روابط ریاض و تل‌آویو کیست؟/ معماری به نامِ «بندر بن سلطان»

پشت پرده روابط ریاض و تل‌آویو کیست؟/ معماری به نامِ «بندر بن سلطان»
سالها پیش یک تحقیق صهیونیستی فاش کرده بود که همگرایی در روابط رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از اوایل دهه ۸۰ قرن گذشته آغاز شده و نخستین نشانه‌های این تحول، ارائه طرح‌هایی از سوی سعودی‌ها برای حل منازعه فلسطینی ـ اسرائیلی در قبال به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عربی بود

به گزارش نجواخبر، روزنامه صهیونیستی هاآرتص با انتشار گزارشی با تأیید اینکه از اوایل دهه ۸۰ قرن گذشته همگرایی میان ریاض و تل آویو آغاز شده، «بندر بن سلطان» را مهندس اصلی این روابط معرفی کرد.


روزنامه صهیونیستی هاآرتص، در شماره امروز خود (سه‌شنبه، ۱۲ ژوئیه)، با اذعان به همگرایی موجود میان تل‌آویو و ریاض نوشت که شاهزاده «بندر بن سلطان» رئیس پیشین دستگاه اطلاعات عربستان سعودی، معمار روابط میان این رژیم و عربستان سعودی است.

بر اساس این گزارش، بندر بن سلطان، سال‌ها با سران صهیونیست و موساد و نیز با «ایهود اولمرت» و «بنیامین نتانیاهو» از نخست‌وزیران سابق رژیم صهیونیستی ملاقات کرده است. هرچند که پیشنهادات بندر بن سلطان تاکنون بر روی کاغذ مانده اما در عین حال، منجر به نشستی دراماتیک در کاخ جده و سفر مقامات اسرائیلی و ایجاد نزدیکی واقعی میان تل‌آویو و ریاض شد.

سالها پیش نیز یک تحقیق صهیونیستی فاش کرده بود که همگرایی در روابط رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی از اوایل دهه ۸۰ قرن گذشته آغاز شده و نخستین نشانه‌های این تحول، ارائه طرح‌هایی از سوی سعودی‌ها برای حل منازعه فلسطینی ـ اسرائیلی در قبال به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای عربی بود.

«یوسی میلمان» تحلیلگر امور اطلاعاتی در این تحقیق فاش کرده بود که بندر بن سلطان رئیس پیشین دستگاه اطلاعات عربستان سعودی مهندس روابط این کشور با تل‌آویو بود. دیدارهای او در سال ۲۰۰۷ با اولمرت نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی و نیز دیدار «مئیر داگان» رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» با مسئولان سعودی نیز در همین راستا به بهانه مقابله با ایران بوده است.

بندر بن سلطان بن عبدالعزیز آل سعود در ماه مارس سال ۱۹۴۹ متولد شد. وی بین سال‌های ۱۹۸۳ تا ۲۰۰۵ به عنوان سفیر عربستان در آمریکا فعالیت می‌کرد، شاید بتوان گفت که هیچ سفیر عرب یا شاید هیچ سفیری تا به حال به اندازه شاهزاده بندر وابسته به واشنگتن نبوده است. بندر به مدت ۲۳ سال سفیر عربستان سعودی در آمریکا بود و در این مدت ارتباطات گسترده‌ای را با نومحافظه‌کاران آمریکایی و لابی‌های صهیونیستی در این کشور برقرار کرد. وی در ۱۶ اکتبر ۲۰۰۵ توسط عبدالله بن عبدالعزیز ششمین پادشاه عربستان سعودی به عنوان دبیر عالی شورای امنیت ملی این کشور منصوب شد.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/953

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

آخرین مطالب