علایم کرونای جدید/ چه کسانی ۵ برابر بیشتر از سایرین مبتلا می‌شوند؟

علایم کرونای جدید/ چه کسانی ۵ برابر بیشتر از سایرین مبتلا می‌شوند؟
علائم رایج گونه اومیکرون شامل خستگی، خارش گلو، تب خفیف، تعریق شبانه، بدن درد و سرفه خشک می‌شود.

به گزارش نجواخبر؛ گونه نوع جدید ba5 ویروس کرونا بیش از ۳۰ جهش در پروتئین سنبله خود دارد که شبیه هیچ کدام از گونه‌های دیگر نیست. محققان معتقدند که گونه جدید جهش یافته ویروس کرونا آنتی‌بادی تولید شده در بدن افراد بر اثر دریافت واکسن را خنثی می‌کند، البته تاکنون همه افراد مبتلا به گونه نوع جدید ba5 علائم خفیف آن را تجربه کرده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت (who) اعلام کرده است که گونه اومیکرون به راحتی افرادی که پیش از این به بیماری کووید -۱۹ مبتلا شده‌اند یا واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند را آلوده می‌کند. در ادامه به بررسی علائم رایج گونه اومیکرون می‌پردازیم:

خستگی

گونه نوع جدید ba5 ویروس کرونا همانند گونه‌های قبلی باعث بروز خستگی و کاهش انرژی بدن می‌شود؛ به طوری که منجر به مختل شدن فعالیت‌های روزانه افراد می‌شود. البته ممکن است خستگی به دلایل دیگر و بیماری‌های خاص دیگر نیز ایجاد شده باشد. بنابراین لازم است افراد در این صورت به پزشک مراجعه کنند تا دلیل بروز خستگی شدید مشخص شود.

خارش گلو

گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد که افراد مبتلا به گونه نوع جدید ba5 زیر مجموعه اومیکرون به جای گلو درد دچار خارش گلو می‌شوند که غیر عادی به نظر می‌رسد. با وجود این که خارش گلو و گلو دردی مشابه یکدیگر دارند اما خارش گلو بیشتر با تحریک گلو همراه است.

تب خفیف

از زمان آغاز شیوع گونه اومیکرون تا کنون تب یکی از علائم رایج آن در نظر گرفته شده است. تب ناشی از گونه‌های پیشین ویروس کرونا به مدت طولانی‌تری ماندگارند در حالی که تب ناشی از گونه جدید اومیکرون معمولاً خفیف است و به خودی خود در مدت زمان کوتاه‌تری بهبود پیدا می‌کند.

تعریق شبانه و بدن درد

تعریق شبانه یکی از علائم گونه اومیکرون ویروس کرونا است که معمولاً در طول شب ایجاد می‌شود. حتی در صورتی که افراد در محیط خنک خوابیده باشند نیز ممکن است تعریق شبانه را تجربه کنند به طوری که لباس‌ها و ملافه‌های فرد خیس می‌شود. تعریق شبانه ممکن است با علائم دیگر مانند بدن درد زیاد همراه باشد.

سرفه خشک

به گفته متخصصان، سرفه خشک ممکن است یکی از علائم گونه اومیکرون ویروس کرونا باشد؛ این مشکل یکی از شایع‌ترین علائم در گونه‌های پیشین نیز بوده است. افراد مبتلا به گونه اومیکرون ممکن است سرفه خشک را همراه با تحریک گلو و خارش گلو تجربه کنند.

چه کسانی بیشتر مبتلا می‌شوند؟

در عین حال، نتایج یک تحقیق جدید نشان داد زیرسویه ba.۵ امیکرون که اکنون سویه غالب کروناویروس در ایالات متحده است، چهار برابر بیشتر در برابر واکسن‌های کووید مقاوم است.

به نقل از چاینا، محققان اظهار کردند: این زیرسویه نسبت به واکسن‌های rna پیام‌رسان چهار برابر بیشتر از سویه‌های قبلی امیکرون مقاوم است.

آنان افزودند: زیرسویه جدید از سایر زیرسویه‌های امیکرون در برابر حفاظت ایجاد شده توسط واکسن‌های فایزر و مدرنا کووید ۱۹ مقاوم‌تر است.

کلینیک مایو ایالات متحده در گزارشی بیان کرد این زیرسویه «بیش از حد مسری» و به افزایش بستری شدن در بیمارستان و پذیرش در بخش مراقبت‌های ویژه دامن زده است.

بر اساس آخرین داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده زیرسویه ba.۵ حدود ۶۵ درصد از موارد ابتلا به کووید در ایالات متحده طی هفته منتهی به ۹ جولای را تشکیل داد.

دکتر گرگوری، رئیس گروه تحقیقاتی واکسن کلینیک مائو، گفت: امکان ابتلا به زیرسویه جدید در افراد واکسینه نشده پنج برابر بیشتر از افرادی است که واکسینه و تقویت شده‌اند؛ در حالی که امکان بستری شدن در بیمارستان ۷.۵ برابر و احتمال مرگ ۱۴ تا ۱۵ برابر بیشتر است.

نتایج این تحقیق در نشریه nature منتشرشده است.

 


لینک کوتاه https://www.najvakhabar.ir/news/974

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.